Teen väikese ülevaate
raamatust, mis tõsi küll sai läbi loetud juba paar aastat tagasi. Raamatu tekitatud negatiivsed emotsioonid on siiski veel meeles, nii et üritan need tagantjärgi kirja panna.
Kui õigesti mäletan, siis raamat algas päris huvitavalt ja tundus, et tulemas on huvitav lugemine teemal kuidas mitte kulutada mõttetult, kuidas säästa raha ning investeerida. Raamat siiski ei õigustanud neid algul tekkinud ootusi.
Üks asi, mis raamatut lugedes tohutult vastu hakkas, oli palgatööd tegevate inimeste halvustamine. Jäi mulje, et raamatu autor
Robert Kiyosaki arvates on palgatööd tegevad inimesed lollakad, kes lihtsalt rabavad kellegi teise heaks ning neil pole iial võimalust jõukaks saada. Samamoodi on Kiyosaki arvates hariduse omandamine mõttetu. Tuleb lihtsalt teha selgeks rahategemise reeglid ja asuda tegutsema (a la osta endale palgatööl käimise asemel kortermaja, üürida korterid välja ja teenida üüritulu vmt...).
Mina olen
avaldanud mõtet, et ka palgatööd tehes ning süstemaatiliselt säästes ja investeerides on võimalik jõukaks saada. Kiyosaki seda mõtet ilmselt ei jaga ning muuhulgas soovitab ka investeerimisfonde raha kasvatamiseks mitte kasutada (soovitades pigem tegeleda kinnisvaraga). Minu arvates peaks aga investeerimisfondid olema tavainimesele peamiseks vahendiks oma varade kasvatamisel. Tõsi, ka mulle ei meeldi, et fondide tasud on tihti üle mõistuse kõrged ja et nt Eestis madalate tasudega fondid ei ole väga kergesti kättesaadavad. Kirjutan sellest kunagi pikemalt.
Raamatust meelde jäänud negatiivseid asju on veelgi. Nt soovitus soetada endale rikkaid sõpru eesmärgiga saada neilt inside-informatsiooni börsiaktsiate kohta. Esiteks on see suhteliselt kahtlane eesmärk sõprade hankimiseks, teiseks on inside-informatsiooni kasutamine börsitehinguteks ebaseaduslik.
Vastu hakkas ka Kiyosaki eputamine oma kallite ostudega nagu Porche, Rolex, ma-ei-tea-kui-palju-maksvad golfikepid jmt.
Raamat üritas ka jätta muljet, et ettevõtjaks hakkamine on ülimalt lihtne ning sellega ei kaasne mingeid riske. Tegelikkuses see ikka nii ei ole ja enamus inimesi ettevõtjaks ei sobi ning suur osa selle tee valinutest ebaõnnestuvad.
Selge, et raamatus oli ka helgemaid mõtteid. Näiteks et tuleks vältida krediitkaardivõlgasid või soovitus paigutada raha kulutamise asemel tootlikesse varadesse. Samas varjutas ümbritsev vaht need vähesed helged hetked, nii et kokkuvõttes olin raamatus ikkagi pettunud.
Tuleb tunnistada, et inimestele, kes sobivad ettevõtjateks (või arvavad, et nad sobivad), aga pole julgenud sellega alustada, võib raamat mõjuda inspireerivalt. Ja kui peale raamatu lugemist asutadagi oma firma, alustada kinnisvaratehingutega ning muuga, mida Kiyosaki soovitab ning kõik see õnnestub, siis sellel inimesel on raamatu kohta hiljem ainult positiivset öelda.
Inimestele, kes unistavad rikkakssaamisest ning laialt elamisest, võib see raamat samuti sooje tundeid tekitada. Ilmselt läheb sellesse kategooriasse väga suur hulk maailma inimestest ja sellest ka raamatu (ja järgnevate sama sarja raamatute) tohutu menu. Samas kas neile inimestele sellest raamatust ka mingit praktilist kasu on, ma väga ei usu.